فیلتر اسپرت چیست و مزایای استفاده آن

فیلتر اسپرت چیست و مزایای استفاده آن

اولين قدم در تقویت خودرو نه تنها براي اکثر ما بلکه در همه جاي دنيا نصب کیت مکش خودرو محسوب مي شود.

دليل اينکه چرا اين فيلتر ها باعث افزایش قدرت مي شوند اينست که اين فيلتر ها جريان هوا را بهتر و بيشتر و در برخي انواع خنک تر و همچنين در برخي مارک ها با تصفيه يا فيلترينگ بهتری عبور مي دهند.
اکثر اين فيلتر ها عمر طولاني دارند و قابل شستشو و استفاده مجدد ( البته با مواد مخصوص ارايه شده توسط سازنده) هستند.
جنس اين فيلتر ها معمولا از چند لايه chirurgical cotton همراه با روغن محافظي براي تصفيه هوا و محافظت از کتان فيلتر است ( که اين روغن براي هر مارک فيلتر فرمول مخصوصي دارد و بايد بعد از هر بار شستشوي فيلتر توسط محلول مخصوص روي فيلتر پاشيده شود و ترکيب اين روغن براي موتور و سنسور هاي مربوطه هيچ ضرري ندارد) و يک توري فلزي ظريف (معمولا از جنس آلمينيوم) نيز روي فيلتر کشيده شده است.

 

فیلتر هوا اسپرت K&N

مزاياي استفاده از فيلتر هاي اسپرت

۱- افزايش قدرت و شتاب با هزينه کم ، نصب آسان و بدون افزايش مصرف بنزين ( و حتي در برخي موارد کاهش مصرف بنزين)
۲- اقتصادي بودن بدليل عدم نياز به تعويض و محافظت از موتور خودرو به دليل تصفيه بهتر هوا
۳- ايجاد صداي اسپرت ( به غير از نوع جايگزين)
۴- کاهش وزن خودرو ، که اين مورد براي رانندگان حرفه اي اهميت دارد
۵- ايجاد فضاي بيشتر براي نصب ساير قطعات
۶- امکان بازگشت تغييرات به حالت اوليه
۷- فيلتر هاي اسپرت از جنس کاغذ نيستند که براي توليد آنها لازم به قطع درختان باشد و چون دور انداخته نميشوند محيط زيست را نيز آلوده نمي کنند.

فیلتر هوای اسپرت Direct Drive

انواع فيلتر هاي اسپرت

سازندگان فيلتر هاي اسپرت معمولا چند دسته محصول دارند
فيلترهاي جايگزين (Replacement ) : در سايز فيلتر استاندارد يک خودرو ساخته مي شود و براي نصب اين فيلتر کافيست فيلتر کاغذي نصب شده در محل مربوطه را درآورده و اين فيلتر را جایگزین کنيد.
معمولا ليست توليد کنندگان براي اين نوع فيلتر بسيار کامل است و ما ميتوانيد از فيلتر ژيان تا فيلتر enzo را در ليست توليد کننده گان بيابيد
اکثر اهل فن بر اين باورند که اين فيلتر ها تاثيري در قدرت موتور ندارند چرا که سيستم مکش (intke) استاندارد که عامل اصلي کاهش صدا و محدود کننده مکش است دست نخورده باقي مانده ولي تجربه شخصي به من نشان داده است که اين نظر عموميت ندارد و تا حدودي اشتباه است و دليل آن بسيار ساده است : طراحي سيستم مکش هواي خودرو ها و ساختار موتور خودروها متفاوت است.
به همين دليل فيلتر جايگزين روي يک خودرو تاثير کم و بعضا نا محسوسي دارد و روي خودرويي ديگر تاثير بيشتر و کاملا محسوسي دارد و به همين دليل براي گرفتن حداکثر بهره از فيلتر جايگزين انجام تغييرات روي air box و intake خوب ولي غير اجباريست.

کيت هاي مکش هواي خنک و مستقيم خاص هر خودرو (intke kit) :
اين کيت ها براي هر موتور به صورت ويژه طراحي ساخته ميشوند و جايگزين همه يا قسمتي از سيستم مکش استاندارد مي شوند ولي چيزي که حتمان حذف خواهد شده جعبه يا box فيلتر هواست.
نصب اين فيلتر ها نيز آسان است و هيچ دردسر و کلنجاري ندارد چرا که همه چيز از سوي سازنده محاسبه شده و مهيا گشته فقط بايد نحوه نصب را مطالعه کرد. چنانچه روي سيستم مکش استاندارد سنسوري نصب يا براي بخار روغن رابطي بوده باشد روي اين کيت ها هم محلي براي نصب اين قطعات به شکل کاملا اصولي و صحيح وجود دارد.
اين کيت ها مثلا براي يک کابراتور وبر ميتواند يک فيلتر ساده با ۲ دهانه ورودي و يا براي يک خودوري اسپرت کيتي پيچيده باد.
افزايش قدرت با اين کيتها بسيار خوب و جواب گوي انجام ساير تغييرات و تيونينگ هاي پيشرفته نيز هست.

فیلتر مکش هوای سرد 3 اینچ K&N بلند اصل
فیلتر هوای اسپرت یونیورسال سیموتا تایوانی
فیلتر هوا اسپرت K&N
فیلتر هوای اسپرت K&N مدل آپولو بهمراه لوله

فيلتر هاي مخروطي و يونيورسال

براي نصب فيلتر هاي مخروطي و يونيورسال بايد اطلاعات داشت و کمي حرفه اي بود و گرنه با نصب اشتباه اين فيلتر ها بجاي افزايش قدرت کاهش قدرت را شاهد خواهيد بود.
مهمترين مساله تامين هواي خنک براي فيلتر است که اگر زير کاپوت نباد که هواي خنک به فيلتر برسد بايد با يک لوله خروطي هواي خنک رو به روي فيلتر رساند.
اين فيلتر ها در انواع و اقسام سايز و شکل ها ساخته مي شوند و بايد با توجه به قدرت موتور و مشخصات سيستم مکش استاندارد و همچنين انتخاب جنس و سايز مناسب براي محل نصب اقدام به انتخاب نوع فيلتر نمود. جنس سري فيلتر ( استيل يا لاستيکي) ? سايز دهانه ورودي ? قطر و طول فيلتر و … از عوامل انتخاب فيلتر هستند.
اين فيلتر ها محمولا فقط با يک بست ارايه ميشوند شايد لازم باشد برخي قطعات براي نصب فيلتر خريداري شود.

کیت مکش هوای ۲۰۶

کيت هاي يونيورسال

هر سازنده معمولا انواع و اقسام کيت هاي يونيورسال با متعلقات مختلف ارايه ميدهد.
کيت يونيورسال مي تواند يک فيلتر مخروطي با چند عدد براکت و بست و يا يک کيت کامل با کليه لوازم لازم براي نصب روي هر خودرو را شامل باشد.

فیلتر هوای اسپرت Direct Drive