تفاوت نئون گازی با ال ای دی در چراغ خودرو

تفاوت نئون گازی با ال ای دی در چراغ خودرو : یکی از سوالات و دغدغه های مشتریان عزیزمون در ارتباط با طرح های چراغ جلو خودروهای مختلف است. این سوال همیشه مطرح است که منظور از نئون گازی استفاده شده در چراغ جلو چیست؟ چه مزایا و معایبی نسبت به چرغ های ال ای دی دارد.

لذا تیم فروشگاه اینترنتی ناب کالا ۲۴ بر این شد که مقاله ای در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دهد و در این مقاله بصورت کامل و دقیق تفاوت این ۲ نوع چراغ رو بررسی کنیم.

در ادامه به تفاوت ، تاریخچه نئون و استفاده آن در چراغ ها و مقایسه آن با چراغ ال دی ای میپردازیم. با ما همراه شوید!

نئون گازی چیست و تاریخچه آن

نئون گازی نوعی تابلوی الکتریکی است که با استفاده از لامپ های تخلیه در گاز که به شکل لوله های باریک هستند ساخته می‌شود و در ویترین مغازه ها کاربرد دارد.

طرز کار این لامپ به این صورت است که پس از اعمال ولتاژ بالا بین ۷۵۰ تا ۱۶۰۰ به گاز داخل لامپ، این گاز یونیزه می‌شود و بسته به گاز به کار رفته در داخل لامپ از خود نور ساطع می‌کند. گاز بکار رفته در اکثر علائم تبلیغاتی گاز نئون است و لامپ های لوله‌ای آن ها به لامپ نئون مشهور است، با این وجود در آن‌ها از گازهای دیگری نیز استفاده می‌شود.

طرز ساخت نئون شیشه ای

لوله‌های شیشه‌ای را پس از طراحی طرح مورد نظر با استفاده از حرارت شکل می‌دهند و حروف و شکل‌های مورد نظر را که لامپ قرار است نمایش دهد می‌سازند. الکترودهای لامپ به انتهای این لوله‌ها متصل می‌شود و آن‌ها را از گاز دلخواه پر می‌کنند.

برای تأمین ولتاژ بالای مورد نیاز لامپ از ترانسفورماتور استفاده می‌شود. جریان مصرفی این لامپ‌ها پایین است اما ولتاژ بالایی دارند و از این نظر باید به عایق‌بندی در آن‌ها توجه شود. به همین سبب سیم‌های طرف ولتاژ بالای ترانس این لامپ را از درون مقره‌های چینی (که ضریب عایقی بالایی دارند) عبور می‌دهند.

چند نمونه از چراغ اسپرت نئون دار :

نمونه چراغ اسپرت نئون دار برای خودرو پژو پارس
تفاوت نئون گازی با ال ای دی در چراغ خودرو
نمونه چراغ اسپرت نئون دار برای خودرو پژو پارس
تفاوت نئون گازی با ال ای دی در چراغ خودرو
نمونه چراغ اسپرت نئون دار برای خودرو پراید ۱۳۱

رنگ‌ها

رنگ لامپ بستگی به گاز به کار رفته در داخل آن دارد. گاز هیدروژن رنگ صورتی، آرگون رنگ سبز یا آبی و نئون رنگ قرمز تولید می‌کند.

  • هیدروژن: رنگ صورتی
  • آرگون: رنگ سبز یا آبی
  • نئون: رنگ قرمز

تاریخچه استفاده از نئون گازی در چراغ جلو

ایده استفاده نئون گازی در چراغ ها به بیش از ۱۵ سال پیش برمیگردد. زمانی که چند نفر از هنرمندان خوش ذوق در زمینه طراحی و تولید نئون بهمراه چندی از تولیدکنندگان چراغ خودرو دست به بدست هم دادند.

از آن زمان صنعت نئون سازی با صنعت خودرو همکاری کرده و اینگونه بود که چراغ اسپرت نئون دار برای اولین بار شکل گرفت. رفته رفته علاقه مردم بخصوص افرادی که قصد داشتند خودرویشان متفاوت تر از خودروهای دیگران باشد به سمت این نوع چراغ ها افزایش یافت.

همینطور درخواست زیادی با طرح های مختلف برای تولید این نوع نئون ها انجام دادند و رفته رفته این نوع کار تبدیل به یک شغل پردرآمد شد.

اما نئون های گازی که تولید و نصب می شدند فقط زیبایی ندارند بلکه دردسرهای زیادی هم داشتند. خیلی از مشتریان ما در چند دهه اخیر از اتصالی نئون ها، شکننده بودن لوله ها و هزینه های نگهداری زیاد این نوع چراع ها گله میکردند.

تا اینکه با پیشرفت علم و تکنولوژی چراغ های ال ای دی معرفی و روانه بازار شدند. البته این نوع چراغ ها هم مشکلاتی از قبیل نقطه نقطه دیده شدن و یکدست نبودن نور داشت ولی با این حال هزینه نگهداری آنها خیلی کمتر بود.

نیازی به مهارت خاصی برای طراحی و تولید نبود چرا که این نوع چراغ ها بصورت نواری که قابلیت انعطاف پذیری بالایی داشتند در بازار موجود بود و هرکسی نسبت که سلیقه و علاقه خودش میتوانست آنها را طراحی در چراغ خود نصب کند. با توجه به تقاضای بیشتر مشتریان مبنی بر استفاده نئون کاران از ال دی ای کم کم نئون جای خود را به ال ای دی های با کیفیت و پرنور داد.

امروزه نئون کاران با استفاده از ماده ای به نام پلکسی گلاس طرح های بسیار جالبی برای چراغ های خودرو طراحی میکنند. همچنین از همین ال ای دی های نواری که در داخل طرح کار شده استفاده میکنند، میتوانند مشکل نطقه نقطه دیده شدن این نوع لامپ ها را نیز حل کنند.

 

چند نمونه از چراغ های ال ای دی

تفاوت نئون گازی با ال ای دی در چراغ خودرو
نمونه چراغ اسپرت ال ای دی دار برای خودرو پراید ۱۳۱
تفاوت نئون گازی با ال ای دی در چراغ خودرو
نمونه چراغ اسپرت نئون دار برای خودرو پژو ۲۰۶

 

درانتها به بررسی تفاوت این دو نوع لامپ میپردازیم

تفاوت هانئون گازیلامپ ال ای دی
نور یکدستداردبا استفاده از پلکسی گلاس
ترانسفورماتورداردنیاز ندارد
ولتاژمتغییر۱۲ ولت
جنسشیشه ایپلاستیکی
هزینه نگهداریمقرون به صرفه نیستهزینه چندانی ندارد

شما می توانید به صفحه ی محصولات رفته و چراغ اسپرت مناسب برای خودروی خودتان را انتخاب کنید.